Північні стандарти якості деревини м'яких порід / Блакитна книга

Північні стандарти якості деревини м'яких порід / Блакитна книга

  • Головні сорти є A, B, C та D.
  • Сорт A, найвища якість, поділяється на підтипи від A1 до A4.
  • Сорти B, C та D не поділяються
СОРТ A (за старою класифікацією I до IV або вибрати U/S не стандартизовано) Сучки Тріщини Обзол Інші неоднорідності
СОРТ A1 (за старою класифікацією I) Маленькі здорові або мертві сучки < 7 mm допускаються за попередньою згодою. Дозволяється присутність 1 врісшого вузла на поверхні діаметром до 8 mm. Групи сучків, наскрізних або мертвих не допускаються. Не допускається Не допускаються Обзол не може перевищувати 2% ширини заготовки. Нахил волокон не може перевищувати 1 см на 15 см довжини.
СОРТ A2 (за старою класифікацією II) Допускається 2 здорових сучки на стороні та 1 на грані. Розмір цих сучків не може перевищувати 25 мм на 75 мм товщини і 225 мм ширини. Допускається 1 мертвий сучок розміром 70% від дозволених здорових сучків.
Всі інші типи сучків (групи, з корою, нездорові) не допускаються.
Не допускається Не допускаються Обзол не може перевищувати 2% ширини заготовки. Нахил волокон не може перевищувати 1 см на 15 см довжини. Допускаються смоляні кишеньки розміром 20 mm на 1 метр
СОРТ A3 (за старою класифікацією III) Допукаються 3 здорові сучки на стороні або на грані. Розмір цих сучків не має перевищувати 35 мм на 75 мм товщини та 225 мм довжини заготовки. Допускається 1 сучок, що містить кору, якщо його розмір не перевищує 50% розміру дозволеного здорового сучка. Дозволяється на 5 % довжини заготовки товщиною 25 мм Не допускаються Обзол не може перевищувати 2% ширини заготовки. Нахил волокон не може перевищувати 1 см на 12 см довжини. Допускаються смоляні кишеньки розміром 40 mm на 1 метр
СОРТ A4 (за старою класифікацією IV) Дозволяється 4 здорових сучки на поверхні та 2 на грані. Розмір сучків не повинен перевищувати 45 мм на 75 мм товщини та 225 мм ширини. Допускається 2 сучка, що містить кору на поверхні та й на грані, розміром, що не перевищує 50% дозволеного здорового сучка. Дозволяється на 15 % довжини заготовки товщиною 25 мм Допускається, якщо довжина не перевищує 30% довжини заготовки. 2 смоляні кишеньки по 50 мм при точному вимірюванні - корові кишеньки по 100 мм. Нахил зерен не повинен перевищувати 1 cм на 10 см довжини - товщина тріщин на краях - 10% ширини заготовки - деревина світлих порід має займати 5% всього об'єму.
СОРТ B (за старою класифікацією V) Сучки Тріщини Обзол Інші неоднорідності
Дозволяється 5 здорових сучки на поверхні та 3 на грані. Розмір сучків не повинен перевищувати 60 мм на 75 мм товщини та 225 мм ширини. Допускаються 3 групи сучків, що містить кору, мертві або нездорові на грані, розміром, що не перевищує 70% дозволеного здорового сучка. Дозволяється на 25 % довжини заготовки товщиною 25 мм Допускається, якщо довжина не перевищує 40% довжини заготовки. 2 смоляні кишеньки по 100 мм при точному вимірюванні - корові кишеньки по 200 мм. Нахил зерен не повинен перевищувати 1 cм на 10 см довжини - товщина тріщин на краях - 30% ширини заготовки - деревина світлих порід має займати 30% всього об'єму - плісняві і водяні плями та гниль 30% загального об'єму.
СОРТ AB валений ліс Saw-Falling (S/F) Комбінація сортів A і B
СОРТ C (за старою класифікацією VI) Сучки Тріщини Обзол Інші неоднорідності
Дозволяється 6 здорових сучки на поверхні та 4 на грані. Розмір сучків не повинен перевищувати 75 мм на 75 мм товщини та 225 мм ширини. Допускаються 4 групи сучків, що містить кору, мертві або нездорові на грані, розміром, що не перевищує 90% дозволеного здорового сучка. Дозволяється на 70 % довжини заготовки товщиною 25 мм Допускається, якщо довжина не перевищує 50% довжини заготовки. 2 смоляні кишеньки по 150 мм при точному вимірюванні - корові кишеньки по 300 мм. Нахил зерен не повинен перевищувати 1 cм на 2 см довжини - товщина тріщин на краях - 50% ширини заготовки - деревина світлих порід має займати 70% всього об'єму - плісняві і водяні плями та гниль - 30% загального об'єму.
СОРТ D (за старою класифікацією VII) Не використовується для експорту - не описано в документації.
Джерела: Nordic Timber Council (http://www.nordictimber.org/)