Лісоматеріали м'яких порід / Європейські, Французькі правила (CTBA)

Сучки Смоляні кишеньки Тріщини Обзол Тріщини (розломи) утворені при сушінні Інші неоднорідності Використання
СОРТ 0
(OA та OB за попередньою класифікацією)
Не допускаються на кращій стороні та двох гранях.
Допускається невелька кількість сучків з максимальним діаметром 15 мм на протилежній стороні.
Не допускається Невеликі тріщини на краях в заготовках малих розмірів та товщини дозволяються лише з одного боку Не допускається, окрім заготовок довших за 3 м, де обзол дозволений на протилежних сторонах, в 10% від всієї партії Допускаються дуже тонкі поверхневі подряпини Всі інші особливості, дефекти розпилювання чи деформації не допускаються Всі сфери застосування деревини, де аспект якості деревини відіграє вирішальну роль: високоякісні столярні вироби, меблі, декорація...
СОРТ 1
(за старою системою сорт 1)
Дозволяється максимум три структурні частинки на обох сторонах та три частинки на протилежних сторонах прямокутника (прямокутник 1м х 0,10м)
Не повинно перевищувати 1 здорового сучка діаметром max 20 мм на лицевій поверхні та 3 здорових сучків діаметром max 25 мм на тильній поверхні. Допускаються маленькі чорні сучки, котрі залишаться після обробки. Дозволяються невеликі смоляні кишеньки Обзол: не може перевищувати 5% довжини Не допускаються на коротких заготовках. Допукаються на заготовках, довших за 3 м на одній грані. Їх довжина має бути меншою ніж 20% від довжини заготовки і ширина має бути меншою ніж 20% товщини заготовки Довжина не має перевищувати 1,5 ширини заготовки Всі інші дефекти або деформації не допускаються Всі сфери застосування деревини, де аспект якості деревини відіграє вирішальну роль: меблі, внутрішні та зовнішні столярні декорації...
СОРТ 2
(за старою системою сорт 2)
Дозволяється максимум три структурні частинки на обох сторонах та п'ять частинок на протилежних сторонах прямокутника (прямокутник 1м х 0,10м)
Допускаються три здорові врісші сучки діаметром 30 mm на лицевій стороні і 5 сучків по 40 mm на протилежній стороні.
Допускається також присутність маленьких чорних сучків на протилежній стороні.
Дозволяються невеликі смоляні мішечки на лицевій стороні, більші на протилежній стороні. Метикові тріщини та тріщини на гранях довжиною, що не перевищує ширини заготовки, та від 5 до 8% довжини заготовок Не допускаються на коротких заготовках. Допукаються на заготовках, довших за 3 м на одній грані. Їх довжина має бути меншою ніж 20% від довжини заготовки і ширина має бути меншою ніж 20% товщини заготовки Допускається, якщо не більше 2 разів на довжину заготовки (три рази на протилежній стороні) Допускається невелика кількість закрученого волокна на протилежний стороні.
В обмеженої кількості заготовок з партії допускається наявність чорних точечних отворів на протилежній стороні.
Всі інші дефекти не допускаються.
Матеріал призначений для конструкційних та будівельних робіт, або для загальних столярних робіт. Спеціальна упаковка, для конструкційних робіт заготовки повинні відповідати стандарту NF B 52-001.
СОРТ 3
(за старою системою сорт 3A)
Діаметр здорових або чорних сучків не може перевищувати на двох сторонах: ­1/2 ширини сторони в заготовок вужчих за 90 мм
­45 мм у заготовок шириною до 150 мм
1/3 ширини сторони в заготовках ширших ніж 50 мм
- На гранях, діаметр сучків не може перевищувати 2/3 ширини грані
Допускається наявність смоляних кишеньок завдовжки від 60 дo 80 мм Допускаються метикові тріщини та тріщини на гранях, якщо їхня довжина не перевищує подвійної ширини заготовок, та 8% довжини заготовок Не допускається на заготовках, коротших за 3 м, дозволяється, якщо довжина не перевищує 1/3 довжини заготовки, та ширина не повинна перевищувати половини товщини заготовки (максимально на 10-15 % заготовок від обсягу всієї партії). Допускаються, якщо довжина не перевищує трьохкратної ширини заготовки Корові кишеньки та косошаровість дозволяються, якщо вони не впливають на механічну стійкість заготовки.
Нечасті тонкі гнилі прослойки та ненаскрізні точечні отвори також допускаються. Допускаються також сліди омели та голубенькі плями на поверхні.
Матеріал для конструкцій або будівництва та для всіх столярних робіт. Промислова упаковка… для конструкційного використання заготовки мусять відповідати вимогам NF B 52-001 норм.
СОРТ 4
(за старою системою сорт 3B)
Допускається без обмеження в кількості та діаметрі   Допускаються метикові тріщини та тріщини на гранях Не допускається на заготовках, коротших за 3 м - допускається без обмежень по довжині на одній стороні, або на двох гранях   Активні точкові отвори пошкодження та гниль не допускаються Ящики, стандартна упаковка, палети, …
Джерела: Centre Technique du Bois et de l'Ameublement (CTBA - http://www.ctba.fr)